• Životopis

• MOCSÁRY LAJOS

1826. október 26.  Kurtányban megszületik Mocsáry Imre birtokos nemes és Sréter Franciska második gyermekeként.

1841-től  egyetemre jár Pesten, ahol történelmet, filológiát és esztétikát hallgat.
          1846–49.
          A forradalom és szabadságharc alatt betegsége, súlyos izületi bántalmai miatt ágyban fekvő beteg és a sziléziai Freiwaldau /Jeseník/ melletti Gräfenberg /Lázně Jeseník/ fürdőhely lakója.                                  A gyógyulás helyszíne egyben meghatározó találkozások, barátságok és az életre szóló szerelem helyszíne is.

1851.   Feleségül veszi Wesselényi Miklós özvegyét, Lux Annát.
          Az esküvő helye és ideje: Cserhátsurány, evangélikus templom 1851.XI.25.
          Imre 1853.II.25. házasságból két gyermek született Kurtányban: Rozália 1852.II.6. ésA

1855.  Megjelenik első műve, A magyar társasélet, amely nagy sikert arat.
          1858.  A Nemzetiség című könyvében szembeszáll az Eötvös József által megfogalmazott liberális, ám a kollektív nemzetiségi jogokat megtagadó elképzelésekkel.
          1860.  Megjelenik a Programm a nemzetiség és a nemzetiségek tárgyában, melyben a nemzetiségekkel szembeni nyelvi tolerancia és a nekik adandó kollektív jogok mellett száll síkra.
          1861–67.  A mezőkövesdi kerület felirati párti képviselője (1865-től ellenzéki).
          1867–69.  Borsod vármegye alispánja.
          1869–72.  Miskolc képviselője az országgyűlésen.
          1874–80.  Kecskemét képviselője.
          1874–84.  A Függetlenségi Párt elnöke.
          1881–87.  Kiskunhalas képviselője.

1886.  X. Y. álnéven röpiratot ad ki   A közművelődési egyletek és a nemzetiségi kérdés címmel, majd ezt követi immár saját neve alatt a Néhány szó a nemzetiségi kérdésről, amelyben ismét hitet tesz nemzetiség-politikai elvei mellett.
          1887.  Párttársai elhatárolódnak tőle a Matica slovenská védelmében elmondott beszéde miatt, ezért kilép a Függetlenségi Pártból.
          1887.  A szerb többségű Újvidéken indul a választásokon, de a kormányzat megakadályozza megválasztását.
          1888–91.  A román többségű karánsebesi kerület képviselője.
          1892.  Politikailag teljesen elszigetelődött, és megelégelve a sajtóban ellene folyó hadjáratot visszavonul andornaki birtokára.
          1896.  Visszatérési kísérlete miskolci képviselőként kudarcot vall.

az Eger melletti Andornakon családi kastélyában.  életút után húnyt el  Mocsáry Lajos hosszú, küzdelmes, látványos sikerekben, elismerésekben nem bővelkedő  január 8.  1916.