• Stručné dejiny našej školy - Az iskola rövid története

          Fülek városában évtizedek óta két – magyar és szlovák tanítási nyelvű – alapiskola működött. A Papréti lakótelepen a komplex lakásépítési program keretében, az 1986-os alapkőletétele óta épül/t/ a város harmadik alapiskolai komplexuma. Az 1989-ben megváltozott politikai-gazdasági helyzetben bizony hamar kétségessé vált az építési ütemterv betartása, bizonytalan lett az állami hozzájárulás mértéke, nyilvánvaló volt, hogy a város önerőből képtelen finanszírozni az építkezést.

          április elején a járási hivatal oktatásügyi osztálya, a városi hivatal és néhány politikai párt ill. mozgalom képviseletében egy bizottság helyszíni szemlét tartott a két alapiskolában. A bizottság ajánlása értelmében a járási hivatal oktatásügyi szakosztálya kérte a szakminisztériumot egy vegyes, szlovák és magyar tanítási nyelvű alapiskola hálózatba való bejegyzésére.  Az 1990-es év politikai csatározásai közepette dönteni kellett a majdani iskola sorsáról, használójáról. Az iskolák tényleges szükségleteinek megítélése végett

          1992 tavaszán átadásra kerül az egyik pavilon, melybe az Iskola utcai alapiskola addig utaztatott osztályai költöznek be. A járási hivatal pályázatot írt ki az új intézmény igazgatói posztjára. 1992. szeptember 1-én Krisztián Elemér igazgató megnyitja az új iskola első tanítási évét nyolc szlovák és három magyar osztállyal.

          hét évfolyamának 10 osztályában 229 tanuló vette birtokba az épületkomplexum harmadik, frissen elkészült pavilonját. Bolla Károly igazgatóhelyettesként építette fel a magyar tagozat tanári karát. Az Ifjúság utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolából négy pedagógus és két nevelőnő lépett át a tanulókkal, a további hat tanerő többsége kezdő volt.   1993. szeptember 1-én a magyar tagozat

          1993-95 - ös évek a napi oktató-nevelő munka mellett a közösségépítés, a tanulókkal és a szülőkkel való kapcsolatteremtés és az anyagi háttér biztosítása jegyében teltek. Ezek mellett fontos szerepet kapott a pedagógusok önbecsülésének, szakmai színvonalának emelése is. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) alapszervezetének megalakulása ill. működése nagyban segítette a magyar tagozat munkájának összehangolását. A kezdeti évek során nyilvánvalóvá vált, hogy a kollégák többsége érdekelt egy stabil, szakmailag felkészült nevelőtestület létrehozásában, egy gyermekközpontú, a környezet elvárásainak megfelelő, a másságot és sokszínűséget tiszteletben tartó, a szlovákiai magyarság megmaradását és fejlődését szolgáló, demokratikusan működő iskola megteremtésében. Az

          Az első végzős osztályt 1995. júniusában búcsúztatta az iskola, már annak tudatában, hogy 1995. szeptember 1-je úgy kerül az iskola krónikájába, mint az önálló Papréti Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola első tanévnyitójának napja. Az iskola infrastruktúrája nagyon sok kívánni valót hagyott maga után. Az a szándék, hogy a tanári kar is hozzá akar járulni a fejlesztéshez, a Pro Schola Nostra Alapítvány 1994 novemberében történt létrehozásában csúcsosodott ki. Meg kell jegyeznünk, hogy ez volt a régió első, oktatási intézmény mellett működő, bejegyzett alapítványa.

          Az 1997 nyarán elfogadott, a polgári társulásokról szóló törvény értelmében – bár a transzformáció lehetősége adott volt - az alapítványt felszámoltuk. Hiányát érezve 1998 őszétől polgári társulásként folytattuk tevékenységünket.

          Az 1999 májusában az iskolavezetésében beállt változás után új lendületet kapott a nevelőtestület. Nagy figyelmet kapott a pedagógusok permanens (ön)képzése és szakmai érdekeik képviselete. A tanárok aktívan bekapcsolódtak a Szülőföld PT szervezésében évente megrendezésre kerülő Nógrádi Pedagógustalálkozó előkészítésébe és lebonyolításába. Iskolánkon működott Bolla Károly vezetése alatt 1999 - 2001 között a dunaszerdahelyi Katedra Alapítvány támogatásával a Katedra Klub, amely ezen időszakban 11 klubdélutánt tartott. Ezeken a környező iskolák pedagógusai is számosan részt vettek. Ebben az időben alakult ki az iskola és az Apáczai Kiadó közötti gyümölcsöző kapcsolat, gyakran látogattunk el Salgótarjánba is egy-egy szakmai találkozóra .

          1999 őszén rendeztük meg először a Hallottad-e hírét ...? elnevezésű regionális népdalversenyt, amely a mai napig az egyedüli, rendszeresen megvalósuló nemzetközi verseny régiónkban.

          Az 1999/2000-es iskolai évben megjelenik az iskola lapja a PAMATA.

          a lépés nemcsak anyagi, de erkölcsi szempontból is nagyon jelentős volt.   az Ír Köztársaság Külügyminisztériumával a 9.000,- ír font támogatásról szóló szerződést. Számunkra ez  2000 májusában kezd megvalósulni legjelentősebb projektünk. Az iskola igazgatója aláírja

          2002 január 1-től intézményünk önálló jogi szubjektumként működik. A decentralizációs folyamat következtében július 1-től Fülek város gyakorolja a fenntartó jogkörét.

          Ebben az évben fejeződött be Az anyanyelvi oktatás fejlesztése a nemzetiségi iskolákban elnevezésű kétéves projekt, amely a Phare-program keretében valósult meg, és mintegy félmillió korona értékű taneszköz-csomaggal gazdagította iskolánkat.

          A 2002/2003-as iskolai év igen jelentős rövid történelmünkben. viseljük a város szomszédságában fekvő Kurtány település szülöttének, Mocsáry Lajosnak a nevét. Ez a méltatlanul elfeledett kiváló személyiség nemcsak születése folytán, de elsősorban szellemisége és nyitottsága miatt megfelelő névadója iskolánknak, mert gondolkodásmódja, mély humanizmusa most a XXI. század elején is példamutató lehet itt Közép-Európában.  Fiatal kollektívánk egy évtizedes igyekezetének méltó elismeréseként a Szlovák Köztársaság Oktatási Minisztériuma 2002-ben elfogadta a tiszteletbeli név felvételére irányuló kérelmünket, s azóta

          A névadó ünnepségre 2003. január 17-én került sor. Ennek keretében avattuk fel az iskola falán Mocsáry Lajos emléktábláját. Megjelent a Jubileumi évkönyv 1992-2002 c. kiadványunk is. Elkészült az iskola logója.

          A mindennapi tevékenység mellett az utóbbi évek egyik gondja, hogy - a beíratkozási programok megvalósítása ellenére - évente átlagban 10%-os a tanulói létszám csökkenése.

          Pozitívumként említhetjük viszont a nevelőtestület stabilizációját, szakmai színvonalának megerősödését, a továbbképzések iránti érdeklődés emelkedését. Mindezek bizakodással töltik el az intézmény alkalmazottait.

          2/  A Mocsáry Lajos Alapiskola körzete:

          Bernolákova, Jesenského, B.S.Timravy, Moyzesova, J. Kalinciaka, Odborarska, J. Krala, Daxnerova, Farska luka, Svermova, Puskinova, Továrenská,  Savolska cesta, Mlynska, Gemerska, Vinicna, Uzka, Lucenecka, Jileminckeho, Bastova, Podhradska, Hlavna, SNP, Tehelna, L.N. Tolstého, Tichá.

          Iskola azonositoja : 37828851

          Napközi otthon azonosítója : 710192568

    • Kapcsolatok

      • Základná škola Lajosa Mocsáryho s vyučovacím jazykom maďarský Farská lúka, Fiľakovo
      • 047/43 81 065 fax : 047/43 81 065
      • Farská lúka 64/B 986 01 Fiľakovo Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje