• Comeniov odkaz

A JÓ TANÍTÓ

Comenius Ámos János

A jó tanító keresi, hogy kit tanítson. Keresi, hogy mit tanítson, mert mindenkit mindenre meg akar tanítani. Keresi, hogyan tanítson, hogy a tanulók verés, kiabálás, erőszak nélkül, kellemesen és jóízűen kortyolgassák a tudományokat.

MInt buzgó szobrász arra törekszik, hogy, a lehető legszebben vésse ki és fesse meg, formálja meg ás alakítsa ki újra Isten kis képmásait, és hogy a lehető legnagyobb megközelítéssel tegye hasonlóvá a mintához.

Mint az örök fény igazi szolgája, arra vágyik,hogy elűzze az elme sötétség, és világosságot árasszon minden godolatra és cselekedetre.

Mint szorgalmas építész, az ismeretek fáit mindenütt kivágja, összehordja, összegyűjti, kiméri, megnyesi, négyzetesre faragja, hogy mindent az összes érzékekhez alkalmazva és ügyesen elrendezve, az emberi természet egész udvarát betöltse épületekkel.

Mint jó pásztor, mindig együtt van báránykáinak nyájával, nagy gonddal ügyel arra, hogy a vadállatok dühétől megvédje, a fertőző betegségektől megóvja, az elszéledéstől visszatartsa, egészséges táplálékkal etesse, és forrásvízzel itassa őket.

Mint szorgalmas kertész aggódik, az ég minden palántájáért, mely az ő kertjének gondozására van bízva, hogy amíg tart élete tavasza, helyesen ültessék el, öntözzék, életben tartsák és erősítsék.

Mint a vajúdó lelki tehetségek hű bábája, a legnagyobb gonddal fog megtenni mindent, hogy a lelki tehetségek minél könnyebben és minél szerencsésebben szüljék meg magzataikat.

Végül mint a hadsereg szerény vezére, küzd minden műveletlenség és istentelenség ellen. Boldogok az iskolák, ha ilyen tanítóik vannak!