• Práva žiakov

Egyezmény a gyermekek jogairól

1.

Minden emberre, aki nem töltötte be 18. életévét vonatkoznak az ezen nyilatkozatban foglalt jogok.

2.

Ezek a jogok mindenkire vonatkoznak, tekintet nélkül arra,kik az ön szülei, milyen a bőrszíne, milyen nemű és vallású, milyen nyelven beszél, rendelkezik –e testi- vagy más fogyatékosságal, szegény-e vagy gazdag.

3.

A felnőtteknek önnel való kapcsolatban azt kell tenniük, ami ön számára a legjobb.

6.

Mindenkinek el kell ismernie, hogy önnek joga van az életre.

7.

Joga van a névválasztásra, és születésekor az ön és szülei nevét és születési dátumát fel kell jegyezni. Joga van az állampolgársághoz, szülei megismeréséhez és gondoskodásukra.

9.

A szülőktől nem kellene önt elválasztani , csak ha ez a különválasztás az ön érdekében történik. Abban az esetben válik indokolttá, ha önt szülei kínoznák, vagy nem törődnének önnel. Ha a szülei úgy döntenek, hogy külön fognak élni, önnek az egyikükkel kell élnie, de joga lesz mindkettővel tartani a kapcsolatot.

10.

Ha az ön szülei más országban élnek, önnek jogában áll hozzájuk költözni és velük együtt élni.

11.

Senki sem rabolhatja el önt, de ha ez véletlenül megtörténne, a kormányoknak mindent meg kell tenniük az ön kiszabadítása érdekében.

12.

Ha a felnőttek bármikor döntést hoznak önnel kapcsolatban, önnek jogában áll véleményt nyilvánítani, és azt a felnőtteknek komolyan kell venni.

13.

Jogában áll információt keresni és elmondania mit gondol, vagy írásos formában vagy művészet formájában, de ön a megnyilvánulásában nem támadhat másokat.

14.

Azt gondolhat, amit akar, és olyan vallást gyakorolhat, amilyet akar. Az ön szüleinek segíteniük kell önnek megtanulni különbséget tenni a jó és a rossz között.

15.

Jogában áll másokkal találkozni, barátkozni és szervezetbe tömörülni, ha az nem sérti mások jogait.

16.

Önnek joga van a magánéletre. Például, naplót vezethet, amelybe senkinek sincs joga betekinteni.

17.

Jogában áll információhoz jutni a rádióból, televízióból, újságokból, könyvekből, stb. az egész világból.

18.

Mindkét szülőnek részt kell vennie az ön nevelésében, és a legjobbat kell tenniük önnel.

19.

Senki sem bánthatja önt. A felnőtteknek védelmet kell biztosítaniuk az ön számára a kihasználás az erőszak és az elhanyagolással szemben. Még a saját szülei sem bántalmazhatják önt.

20.

Ha nem élnek az ön szülei, vagy ha veszélyes az ön számára velük együtt élni, különleges védelemre és segítségre jogosult.

21.

Ha adopcióra kerül a sor, a felnőtteknek be kell biztosítaniuk, hogy minden olyan módon legyen megszervezve, ahogy az ön számára a legkedvezőbb.

22.

Ha ön menekült (ami azt jelenti, hogy el kellet hagynia a szülőföldjét, mert az ottani élet ön számára nem volt biztonságos), különleges védelemre és segítségre jogosult.

23.

Ha ön szellemi- vagy testi fogyatékos, különleges gondoskodásra és oktatásra jogosult, amely segít önnek a többi gyermekhez hasonlóan felnőni.

24.

Önnek joga van az egészséges élethez. Ez azt jelenti, hogy ha ön beteg, joga van a képzett orvosi segítségre és gyógyszerek szedésére. A felnőtteknek elsősorban minden erejükkel arra kell törekedniük, hogy gyermekeik ne betegedjenek meg, főleg azzal, hogy táplálékkal látják el őket és törődnek velük.

27.

Joga van a megfelelő életszínvonalhoz. Ez azt jelenti, hogy a szülőknek biztosítaniuk kell az ön számára az ennivalót, ruházatot, lakóhelyet, stb. Ha ezt a szülők nem engedhetik meg maguknak, a kormánynak kell segítséget nyújtania.

28.

Jogotok van a művelődésre. Meg kell szereznetek az alapfokú műveltséget, s ez ingyenes legyen.Jogotokban áll középiskolát végezni.

29.

Az ön neveltetésének célja, teljes mértékben kibontakoztatni az ön személyiségét, tehetségét, lelki és fizikai képességeit. A nevelés során meg kell tanulnia tisztelni szüleit, kulturális identitásukat, környezetüket, amelyben élnek, mások értékrendjét, és ezzel felkészülni a felelősségteljes és békés életre a szabad társadalomban, figyelembe véve mások jogait és környezetét.

30.

Ha kisebbséghez tartozik, joga van a saját kultúrájához, saját vallásának gyakorlásához és anyanyelvének használatához.

31.

Joga van a játékhoz a pihenéshez és a szabadidőhöz.

32.

Joga van a védelemre olyan munkától, amelynek helyszíne vagy körülményei ártanának az ön egészségének, vagy hátráltatnák a tanulmányaiban. Ha az ön munkájából valakinek haszna származik, önnek is igazságosan fizetnie kell.

33.

Joga van védelemben részesülni a drogokkal, azok előállítóival és terjesztőivel szemben.

34.

Önnek joga van a nemi kihasználással szembeni védelemre. Ez azt jelenti, hogy senki sem tehet semmit az ön testével, amit ön nem akar, például fényképezni vagy megérinteni, vagy olyan dolgok elmondására kényszeríteni, amit ön nem akar.

35.

Senki sem rabolhatja, vagy adhatja el .

37.

Ha valami helytelen dolgot követ el, senki sem büntetheti meg olyan módon, amellyel megalázná önt vagy ártana önnek. Sosem kellene önt fogva tartani, de ha igen, akkor csak szélsőséges esetekben. Ha ön börtönbe kerül, joga van különleges bánásmódban részesülni és szülei rendszeresen látogathatják.

38.

Joga van védelemre a háborús időszakokban. Ha még nem töltötte be a tizenötödik életévét, nem léphet be a hadseregbe, és nem vehet részt harcban.

39.

Ha sebesülés vagy elhanyagolás áldozatává vált, például háború idején, önnek joga van különleges törődésben és elbánásban részesülni.

40.

Joga van a védelemre, ha bűncselekmény elkövetésével vádolták meg. A rendőrségnek, a jogászoknak és a bíróknak tisztelettel kell önnel bánniuk, és biztosítaniuk kell, hogy ön mindent értsen, ami ön körül zajlik.

42.

Minden felnőttnek és minden gyermeknek ismernie kell ezt az egyezményt. Joga van tanulni a jogairól és a felnőtteknek is meg kellene tanulniuk.